مقدمه‌ای بر Experion LX

هانیول سیستم DCS جدیدی به نام Experion LX معرفی کرده است که وام‌دار سیستم کنترل معروف و قدیمی آن شرکت به نام Experion PKS است. این سیستم کنترل برای مقاصد اقتصادی برای برآوردسازی نیازمندی‌های فرآیند‌های کنترلی سایز متوسط در صنایع غذایی، معادن و فرآوری سنگ‌های معدنی، داروسازی، آب و فاضلاب، نیروگاه‌های برق و مواد شیمیایی خاص به کار گرفته می‌شود. از ویژگی‌های این سیستم کنترل، موارد زیر را می‌توان برشمرد:
۱- ماژولار بودن سیستم برای برآورده‌سازی نیازمندی‌های فرآیند‌های کنترلی در یک گستره‌ی وسیع
۲- راحتی در افزایش تعداد رایانه‌های اپراتوری و مهندسی در پروژه
۳- مدیریت کنترل تمام فرآیندهای کنترلی پیوسته
۴- بهینه‌شده برای کنترل سیستم‌های کنترل فرآیندی سلسله‌ای (Sequence control) و Batch
۵- بهره‌گیری از کتابخانه‌های قدرتمند، ساخت Template های خاص برای پروژه
۶- راحتی در تجمیع شدن با دیگر سیستم‌ها (Third party devices) مانند PLC، RTU، درایورها و تجهیزات هوشمند
۷- افزونگی (Redundancy) در تمام قسمت‌های سیستم: سرور، شبکه، کنترلر و کارت‌های ورودی خروجی
۸- بهره‌گیری از بسته‌ی HMIWeb Solution Pack برای ایجاد صفحات گرافیکی منطبق بر استاندارد ASM

ساختار سیستم کنترل Experion LX

سیستم کنترلی
ساختار سیستم کنترل Experion LX
همانطور که ملاحظه می‌گردد، این سیستم به صورت Server-Client‌ عمل می‌کند به این معنا که تمامی دیتابیس‌هایی که اطلاعات تجهیزات نصب شده در فرآیند را ذخیره می‌نمایند، در رایانه‌ای به نام سرور جمع‌آوری می‌گردد. حال هر کدام از رایانه‌های اپراتوری و مهندسی با برقراری ارتباط با سرور اطلاعات را از دیتابیس‌ها برداشته و آن را به کاربر یا اپراتور نشان می‌دهد. در بسیاری از پروژه‌ها که سیستم کنترل بسیار حیاتی می‌باشد و از دست دادن آن مشکلات و خطراتی را به همراه دارد، با ایجاد افزونگی در سرور امکان از دسترس خارج شدن سرور و دیتابیس‌های موجود در آن را کاهش می‌دهیم.
دو نوع رایانه‌ی اپراتوری در این سیستم وجود دارد:

• Flex Station: این رایانه باید همواره به سرور برای تبادل اطلاعات در تماس باشد و در صورت از دسترس خارج شدن سرور اطلاعات مربوط به فرآیند‌های کنترلی پروژه نیز دیگر قابل نمایش به کاربر نخواهد بود.
• Direct Station: این رایانه علاوه بر آن که تمامی کاربری‌های Flex station‌ را دارا می‌باشد، می‌تواند به صورت مستقیم با کنترلرها در ارتباط باشد و اطلاعات آنها‌ را حتی در صورتی که سرور از دسترس خارج باشد، بروزرسانی نماید.

نکته: از آنجایی که معمولا اطلاعات مربوط به Third party ها جهت مانیتورینگ در دیتابیس خاصی در سرور ذخیر‌ه سازی می‌گردد، با از دست دادن سرور،‌ این اطلاعات قابل نمایش به اپراتور حتی با در اختیار داشتن Direct Station نیست. لازم به ذکر است این نوع رایانه فقط اطلاعات مربوط به کنترلرهای سیسمت DCS که به صورت پروتکل خاصی به نام CDA به سیستم هانیول متصل می‌گردد را می‌تواند در نبود سرور بروزرسانی نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *